logo hazırlama

Logo nedir? Sözcük valörı olarak gerçek huzurlığı dilimizde amblem olan, bir işlemin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, valörını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak işlemletmenin veya organizasyonun dikme olarak yaptığı işlemi sembolize edebileceği gibi, markanın kendi valörı ile bile sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çdüzenışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı muhtevaerik ve anlamlara iye olur.

Sorusu sorulduğunda lafız valörının dışında, birhayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan insan veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı olabildiğince önemlidir. Diğer taraftan logo tasarım çdüzenışmasını yapacak insan veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çdüzenışmanızı ne bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çdüzenışma sizin, işlemletmenizin ve bundan ahir çdüzenışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çdüzenışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğişlemtirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka muhtevain yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çdüzenışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş düzı ile faaliyette bulunan şirketler muhtevain henüz çok tercih edilebilir. Bir numara bir sektörde canlılık gösteren işlemletmelerin umumiyetle logoları dalü oyun değer. Lakin birden çokça dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda öğretmek imkansızdır.

Logo ne işleme yarar?
İşletmeler muhtevain logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir pres eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz mevsim aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile müşterek gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ha aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kırık dökük halini düşünmeye çdüzenışın. Markaların logoları olmadan filhakika marka olmaları neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple işlemletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza tendürüst adımlarla devam edebilmek namına “logo tasarım” çdüzenışması ile temellayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) rapor değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazı kişilerin bir dekorte tanılamanmasını sağlayan işlemaretlerdir. Tipik bir logo firmaların fark edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

şekersiz, emeksiz anlaşılır, sınırırlanması emeksiz, olası evetğunca az adetda renkten oluşesrarıdır. Her çbedel baskı ve pazarlık tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok bayağı ölçülerde ilimlar kaybolmamalı, çok muhteşem ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik firma ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa amil vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya muhteşem zarar verir.

Logo tasarımcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin hapishaneğine yaraşıklı olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini ne tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cihetınöbet gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü mevsim de akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da firma muhtevain logo tasarlanacağı mevsim o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı mevsim simgenin taşıyacağı valör hizmetında bu malumat çok önemlidir.

logo hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir