Chat, Türkçesiyle “Sohbet” anlamına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonrasında internetin yalnızca malumat aktarımı derunin değil, aynı zamanda âlem derunin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) sohbet edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanımadığınız ölçüsüz biriyle strüktürlabildiği kabil antrparantez tanıdığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri eliyle strüktürlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve sohbet etme amacıyla kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri çoğunlukla programlama dilleri kullanılarak veya anık scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş eylemek derunin yalnızca nickname (takma ad) sermek yeterli olurken bazenlarındaysa sohbete başlangıçlamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları arasında pop olan Mynet ve ZurnaNet kabil siteler chat sitelerine başlangıçlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki genel ağ kullanıcılarıyla izlence mesafe sebebiyleünü kullanarak yalnızca kırlı, kırlı ve manzaralü, sesli ve manzaralü kabil tercihe bağlamlı olarak sohbet etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en pop olanı endamsız süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli yargılama mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir özge pop chat izlence olan ve internetin efsane mukayyetmlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir